Doğalgazda yeni rota Yemen!


LNG alımı için görüşmelere başladı

Türkiye, LNG almak için rotayı Yemen’e çevirdi. Botaş, 1 milyar metreküp LNG alımı için görüşmelere başladı. Taraflar anlaşırsa Yemen, Türkiye’nin doğalgaz aldığı 6’ıncı ülke olacak.

Enerji arz kaynaklarını çeşitlendirmek isteyen Türkiye rotayı şimdi de Yemen’e çevirdi. Yemen’e giden Enerji Bakanı Taner Yıldız, temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Abdu Rabbu Mansour, Başbakan Mohamed Salum Basedwah, Petrol ve Madenler Bakanı Ahmed Abdullah Dares ile Elektrik ve Enerji Bakanı Saleh Somae ile bir araya geldi. Bakan Yıldız, “Yıllık LNG ihtiyacımızın 1 milyar metreküplük kısmını, 2 milyon tonluk nafta ihtiyacının da bir kısmını Yemen’den karşılamak istiyoruz. Elektrik üretim, iletim dağıtım ve elektriğin kullanımında kamu ve özel sektörle birlikte işbirliği yapmak istiyoruz” dedi.

Türkler petrol arayacak

Yapılan görüşmelerin ardından BOTAS, Yemen’den 1 milyar metreküp LNG alımı için görüşmelere başladı.Bu gerçekleşirse Yemen, Türkiye’nin doğalgazda 6. tedarikçi ülke olabilecek. 2.7 milyar varil petrol rezervine sahip Yemen’in, Mart’ta 15 blok için açtığı petrol arama ihalesine Türk şirketi Güney Yıldızı da teklif verdi. TPAO da ülkedeki yatırım fırsatlarını araştırıyor.

Santral inşası için imzalar atıldı

Yüce İnşaat ve HT Mühendisliği Aden ve Hudeyde kentlerinde 130’ar MW doğalgaz santrali kurmak için 1 yılı aşkın süredir yaptığı çalışmalar sonucunu verdi. Şirketler Yemen Elektrik ve Enerji Bakanlığı ile anlaşma imzaladılar. Anlaşma kapsamında şirketler iki kentte toplam 260 MW doğalgaz santrallerini 205 milyon euroluk yatırımla inşa edecek.

  

1.jpg