HT Mühendislik başarısı Yemen’de


Türkiye’de 7 bölge 26 şehrin ardında Senegal, İran, Almanya’da projeler üreten HT Mühendislik, 38 farklı çalışmayla toplam 2 bin 77 megawatlık montaj gerçekleştirdi. 


Endüstriyel tesis montajları, termik santral, HES revizyonları, doğalgaz işleri, enerji santralleri gibi çeşitli alanlarda hizmet veren HT Mühendislik yeni projelere yelken açtı. HT Mühendislik Genel Müdürü Hürcan Türkmen, endüstriyel, turistik ve ticari her yatırımın mekanik sistem çözümüne yönelik çalışmaları gerçekleştirdiklerini belirtti. Türkmen, şunları kaydetti: “Değişik alanda referanslarımız oluştu. AVM mekanik tesisattan BTC (Bakü-Tiflis-Ceyhan) terfi istasyonları montajına kadar uzanan geniş bir yelpazede imalat ve montaj çalışmalarımız oldu. İmalatlarımızı yaptığımız bir atölyemiz de var. Zaman içinde fırsatlar bizi uzmanlaşmaya sürükledi. Enerji sektörünün bir bölümünde marka haline gelmeyi başardık. Bugün motora veya türbine dayalı orta ölçekli enerji santrallerinin aranan mekanik firması olduk. Özellikle kombine çevrim santrallerinin mühendisliğiyle birlikte elektromekanik montajını yapabilen ender firmalardan biriyiz.” 

 Artan maliyetler zorluyor 

Finli Wartsila firması ile ilk ortak projelerini gerçekleştirdikten sonra, Kuzey Irak, Kıbrıs, Senegal, İran ve Almanya’da birçok projede yer alan HT Mühendislik’in yeni büyük projelerinin arasında ise Yemen var. HT Mühendislik Genel Müdürü Hürcan Türkmen yoğun rekabet yaşandığını belirterek, “Doğalgaz ve elektrik fiyatları yükselirken elektrik üreticileri yatırımlara etmekte zorlanıyor. Biz de onların kararını bekliyoruz. Bu yıl hedefimiz, daha küçük ama daha dayanıklı şirket yaratmak diyebilirim.” diye konuştu. Ailede ikinci kuşağı yavaş yavaş sisteme entegre etmeye çalıştıklarını da vurgulayan Türkmen, “Gençler iyi donanımlı olduğu için pek zorlanmıyor. Büyümenin sırrı aslında doğru stratejilerimiz oldu.” mesajını verdi.

  

1.jpg